- szabadon elkölthetjük
- felhasználható ingatlanvásárlásra, olyan helyen ahol lakáshitel nem vehető igénybe
- felhasználható ingatlan bővítésre, korszerűsítésre, felújításra
- felhasználható adósságrendezésre, hitelkiváltásra
Személyi kölcsönnél, a maximum 10 millió FT hitelhez képest, a szabad felhasználású jelzáloghitelek esetében a felvehető hitelösszegnek nincs jogszabályi korlátja. Általánosságban elmondható, hogy a szabad felhasználású hitel 1-50 millió Ft között mozog, figyelemben tartva a jelzálog értékét.
Függ az igazolt jövedelmünk mértékétől és a fedezetként bevont ingatlan becsült forgalmi értékétől.
A jövedelem kapcsán figyelembe kell venni a JTM (jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató) korlátot. Az ingatlan becsült forgalmi mértékének értéke nem haladhatja meg a 80%-ot, de általánosságban elmondható, hogy ettől a bankok eltérnek és 60-70%-ig hiteleznek.
Magyarország területén lévő, magánszemély tulajdonában lévő per-, teher- és igénymentes, önállóan forgalomlépes épületet fogadnak el a hitelintézetek, melynek műszaki állapota végleges és tulajdonviszonyai rendezettek. Bizonyos ingatlanok esetében a forgalmi értékének 40-50%-ig hiteleznek a bankok.
A szabad felhasználású jelzáloghitelek önerő nélküli hitelek.
Az induló költségek általában az alábbiakat tartalmazzák:
- hitelbírálati díj
- jelzálog bejegyzési díj
- értékbecslési díj
- folyósítási díj
- közjegyzői díj
- tulajdoni lap költsége.
A bankok a díjak egy részét vagy egészét akció keretében sokszor elengedik. Keresse tanácsadóinkat és beszéljék át a részleteket.
Az ügyintézés átlagos ideje 4-7 hét.
Amennyiben minden rendben alakul, elfogadja a bank az ingatlan fedezetet, nincs hiánypótlás és megfelelő az adós jövedelme, úgy leggyorsabban 4 hét alatt megkaphatja az adós a kért hitelösszeget.
- személyes iratok, hitelkérelmi adatlap
- munkáltatói igazolás vagy NAV jövedelemigazolás
- bankszámlakivonat (legalább 3 havi)
- tulajdoni lap, térképmásolat, alaprajz
Teljes hiteldíj mutató (THM), mely magába foglalja a kamatot, a kezelési költséget, az egyszeri és rendszeres díjakat, amelyet drágítanak a hitel teljes visszafizetésén. Ne csak a kamat legyen az iránymutató a kölcsön kiválasztásánál, havi bontásban több ezer forint is lehet az eltérés.
A fizetésed, bejelentett munkabéred, amennyiben alkalmazott vagy. Vállalkozónak a NAV állít ki a vállalkozás előző éves teljesítménye alapján jövedelemigazolást. A jövedelemigazolás nem lehet régebbi 30 napnál.
Olyan bevételek, amit nem munkával keresel, például GYES, GYED, CSED, családi pótlék, szociális járandóságok, ösztöndíj. Önállóan a bank nem fogadja el ezeket a bevételeket, de javíthatod vele az esélyeidet a kölcsönhöz.
Negatív tartalommal nem szerepelhetnek az ügyfelek a KHR (régebbi nevén BAR) listán.
Kivételt képezhet: az adós legalább 6 hónapja passzív KHR státuszú, vagy az az adós 1 éven belül saját maga fizette vissza a tartozását.
A hitelező bank megvizsgálja az anyagi helyzeted, hogy mennyire vagy hitelképes. Több tényező alapján nézik az ingatlan értékét, a havi nettó jövedelmet és az esetleges tartozásaidat.
Készpénzes jövedelem esetén NAV jövedelemigazolásra van szükség, amiből a bank látja, hogy az igénylőnek lesz miből visszafizetnie a törlesztőket. Ezen kívül munkáltatói igazolásra van szükség, ami mutatja, hogy letelt a próbaidő.