Szerződő az, aki ajánlatot tesz a biztosítási szerződés megkötésére és a biztosítási díj megfizetésére köteles. Szerződést az köthet, aki a vagyontárgy megóvásában érdekelt, vagy a szerződést az érdekelt javára köti.
A biztosító szolgáltatására a biztosított jogosult, amennyiben a feltételek eltérően nem rendelkeznek.
A biztosítási szerződés a felek megállapodásával jön létre. Nem jön létre a szerződés, ha a biztosító az ajánlatot a beérkezésétől számított 15 napon belül elutasítja.
A biztosítási szerződés létrejötte esetén a biztosító kockázatviselésének kezdete:
- az ajánlaton feltüntetett időpont, vagy
- ennek hiányában az ajánlat beérkezését követő nap 0 óra 00 perc.
A biztosítási szerződés határozatlan vagy határozott tartamra köthető.
A biztosítási évforduló a kockázatviselés kezdetét követő hónap első napja.
Ha a kockázatviselés a tárgyhónap első napján kezdődik, a biztosítási évforduló is ez a nap.
A biztosítás tartamát és az évfordulót a biztosítási szerződés tartalmazza.
A biztosítási időszak határozatlan tartamra kötött szerződés esetén egy év, határozott tartamú szerződés esetén, az ajánlaton megjelölt időtartam.
A felek a szerződés tartalmát közös megegyezéssel bármikor módosíthatják. A díjfizetési mód, illetve díjfizetési gyakoriság módosítása esetén a szerződés a díjfizetésigyakoriság szerinti utolsó díjjal fedezett időszakot követő nappal módosítható. A szerződés módosítását bármelyik fél kezdeményezheti. Ha a másik fél a módosító javaslatot nem fogadja el, a biztosítási szerződés az eredeti tartalommal marad hatályban.
Alulbiztosított a vagyontárgy, ha a biztosítási esemény bekövetkezésekor érvényes biztosítási összeg alacsonyabb, mint a biztosított vagyontárgyak új állapotban való felépítésének vagy beszerzésének költsége(i). Alulbiztosítás esetén a biztosító olyan arányban nyújt szolgáltatást, ahogy a biztosítási összeg a biztosított vagyontárgy új állapotban való felépítésének vagy beszerzésének költségéhez aránylik.
A biztosítási összeg nem haladhatja meg a biztosított vagyontárgy értékét.
A biztosított érdek értékét meghaladó részben a biztosítási összegre vonatkozó megállapodás semmis, és a díjat megfelelően le kell szállítani, valamint a biztosítási díj túlbiztosítással arányos részét a biztosító a szerződő részére visszafizeti.
A biztosítási szerződés önrészesedéssel vagy önrészesedés nélkül köthető meg.
Ha a szerződés önrészesedéssel jött létre, akkor a biztosított a kárnak egy részét a különös biztosítási feltételekben meghatározott esetekben és mértékben –önrészesedés címén –maga viseli.
Ha a szerződést nem a biztosított köti, a biztosítási esemény bekövetkezéséig vagy a biztosított belépéséig a szerződő fél a hozzá intézett nyilatkozatokról és a szerződésben bekövetkezett változásokról a biztosítottat köteles tájékoztatni.
A biztosítási eseményt a tudomására jutástól számított két munkanapon belül be kell jelenteni a biztosítónak. A bejelentésben pontosan meg kell határozni a biztosítási eseményt, a bekövetkezésének körülményeit, időpontját, helyszínét, a károsodott vagyontárgyakat és a kár becsült összegét.
A szerződő a szerződés megkötésekor köteles a biztosítóval a valóságnak megfelelően közölni minden olyan, a kockázat elvállalása szempontjából lényeges körülményt, amelyre a biztosító kérdést tett fel, és amelyet ismert vagy ismernie kellett.
A biztosító írásban közölt kérdéseire adott, a valóságnak megfelelő válaszokkal a szerződő fél közlési kötelezettségének eleget tesz.
A kérdések megválaszolatlanul hagyása önmagában nem jelenti a közlési kötelezettség megsértését.
A szerződő, illetve a biztosított a kárrendezés megkezdéséig, de legfeljebb a kár bejelentésétől számított 5 munkanapon belül a károsodott vagyontárgy állapotán csak a kárenyhítéshez szükséges mértékben változtathat.
- a szerződő vagy a biztosított,
- a velük közös háztartásban élő hozzátartozójuk, üzletvezetésre jogosult tagjuk vagy az általános szerződési feltételben meghatározott munkakört betöltő alkalmazottjuk, tagjuk
- vagy megbízottjuk,
- a biztosított jogi személynek az általános szerződési feltételben meghatározott –vezető beosztású tisztségviselője vagy a biztosított vagyontárgyak kezelésére jogosított tagja, munkavállalója vagy megbízottja szándékosan vagy súlyosan gondatlanul okozta.
Ezek a rendelkezések a kármegelőzési és kárenyhítési kötelezettség megszegésére is érvényesek.
Alapkárok
- Tűz
- Villámcsapás
- Robbanás, robbantás
- Idegen jármű ütközése
Természeti károk
- Vihar
- Felhőszakadás
- Jégverés
- Hónyomás
- Árvíz
- Földcsuszamlás
- Kő-és földomlás
- Ismeretlen építmény, üreg beomlása
- Idegen tárgy rádőlése
- Földrengés
Felelősségbiztosítás körében felmerülő események
- Általános felelősségbiztosítási események
- Épülettulajdonosi felelősségbiztosítási események
Assistance biztosítási események
- Vízvezeték szerelés
- Üvegezés
- Tetőfedés
- Zárszerelés
- Szálláshely szolgáltatás
- Öko-szerviz
- Okmány-és bankkártya védelem
Vízkárok
- Csőtörés
- Beázás
- Duguláselhárítás
- Elfolyt víz térítése
Üvegtörés
- Alapüveg
- Különleges üvegek
Lopás
- Betöréses lopás
- Rablás
Vandalizmus
- Épület lopáskár
- Vandalizmus
- Graffiti
Rövidzárlat és indukció
- Rövidzárlat
- Villámcsapás másodlagos hatása