A lakáshitel egy olyan gyűjtőfogalom, mely magába foglalja az összes olyan jelzálog alapú hitelkonstrukciót, ami kizárólag lakóingatlan célra használható fel. Ezen célok a következők lehetnek:
- új ingatlan vásárlása,
- használt ingatlan vásárlása,
- új ingatlan építése,
- ingatlan felújítás, korszerűsítés, bővítés.
- Tervezés, igényfelmérés
- Kalkuláció, ajánlatok összehasonlítása
- Dokumentáció összeállítás, hiteligénylés benyújtás
- Értékbecslés, hitelbírálat
- Szerződéskötés, hitelfolyósítás
- Személyes iratok
- Jövedelemigazolás, munkáltatói igazolás
- Bankszámlakivonatok (legalább 3 havi)
- Adásvételi szerződés
- Ingatlan-nyilvántartási kérelem, értékbecslési szakvélemény
- Tulajdoni lap, alaprajz
Amennyiben minden dokumentum hiánytalan kitöltéssel beérkezett megkezdődhet a hitelbírálat majd a hitelösszeg folyósítása.
A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel a Magyar Nemzeti Bank által adott minősítés. Azt jelzi, hogy a hitel megfelel az alábbi felételeknek:
- Kizárólag olyan törlesztés megengedett, melynek során egyenlőek a havi törlesztőrészletek (annuitásos törlesztés).
- A kamatperiódus hossza 5, 10, 15 év lehet, vagy a futamidő végéig tartó kamatrögzítés alkalmazása elvárt.
- A hitelbírálati határidő az értékbecslés rendelkezésre állásától számított maximum 15 munkanap.
- A folyósítási határidő a folyósítási feltételek teljesítésétől számított 2 munkanap.
- A hitelező által választott referencia- értékhez viszonyított kamatfelár nem haladhatja meg a 3,5 százalékpontot.
- A folyósításig felmerülő és az előtörlesztéshez kapcsolódó díjak maximáltak.
- Folyósítási díj: maximum a hitelösszeg 0,75%-a, de legfeljebb 150 ezer Ft.
- Az előtörlesztési díj nem haladhatja meg az előtörlesztett összeg 1%-át, lakástakarék-pénztári betétből pedig a szerződés szerint elérhető megtakarítás, a hozzá kapcsolódó állami támogatás és az azokra jóváírt kamat mértékéig az előtörlesztés díjmentes.
A fix kamatozás azt jelenti, hogy a kamat mértéke a futamidő végéig rögzített. Ez kiszámíthatóvá teszi a kölcsön visszafizetését.
A változó kamatozás során a bank kamatperiódusokat állít fel, jellemzően 3, 6 vagy 12 hónap, illetve 3, 5,10, vagy 15 éves időszakra.
A hitel kamatának növekedésével a havi törlesztő is emelkedik. A hitelező bank a szerződésben a minden kamatforduló napján emelheti a hitel kamatát. Ha fix kamatozású lakáshitelt választunk, ilyen nem történhet.
Lehetőségünk van rövid, illetve hosszú futamidőt választani. A hitel mértékétől és igazolható jövedelmünk alapján, elsősorban a 5-10 éves kamatperiódusú hiteleket ajánljuk, amelyeknek kiszámíthatóbb a törlesztőrészletük.
A hitelező bank megvizsgálja az anyagi helyzeted, hogy mennyire vagy hitelképes. Több tényező alapján nézik az ingatlan értékét, a havi nettó jövedelmet és az esetleges tartozásaidat.
Teljes hiteldíj mutató (THM), mely magába foglalja a kamatot, a kezelési költséget, az egyszeri és rendszeres díjakat, amelyet drágítanak a hitel teljes visszafizetésén. Ne csak a kamat legyen az iránymutató a kölcsön kiválasztásánál, havi bontásban több ezer forint is lehet az eltérés.
A fizetésed, bejelentett munkabéred, amennyiben alkalmazott vagy. Vállalkozónak a NAV állít ki a vállalkozás előző éves teljesítménye alapján jövedelemigazolást. A jövedelemigazolás nem lehet régebbi 30 napnál.
Olyan bevételek, amit nem munkával keresel, például GYES, GYED, CSED, családi pótlék, szociális járandóságok, ösztöndíj. Önállóan a bank nem fogadja el ezeket a bevételeket, de javíthatod vele az esélyeidet a kölcsönhöz.
Készpénzes jövedelem esetén NAV jövedelemigazolásra van szükség, amiből a bank látja, hogy az igénylőnek lesz miből visszafizetnie a törlesztőket. Ezen kívül munkáltatói igazolásra van szükség, ami mutatja, hogy letelt a próbaidő.
Negatív tartalommal nem szerepelhetnek az ügyfelek a KHR (régebbi nevén BAR) listán.
Kivételt képezhet: az adós legalább 6 hónapja passzív KHR státuszú, vagy az az adós 1 éven belül saját maga fizette vissza a tartozását.