A Magyar Államkincstár a felújítási, korszerűsítési munkálatokról kiállított és kifizetett számlák értékének 50%-át, legfeljebb 3 millió Ft-ot utólag elutal az igénylő bankszámlájára. Fontos, hogy a támogatás összegében az anyagköltség, illetve a vállalkozói díj 50-50%-os arányban szerepelhet.
- Az anyagköltség és a munkadíj számlával igazolt összege egyenként ne legyen kevesebb 1,5 millió forintnál.
- Az anyagköltség és a munkadíj számlával igazolt összértéke haladja meg a 6 millió Ft-ot.
Éppen a fentiek miatt a támogatás nem vehető igénybe például kizárólag anyagköltségre, például azért, mert a munkálatokat maga a család végezné el saját kezűleg, hiszen ebben az esetben a támogatás összegében a két tétel nem 50-50%-os arányban szerepelne.
A támogatást a legalább egy gyermeket váró vagy nevelő – azonos lakóhellyel rendelkező házastársak vagy élettársak közösen, együttes igénylőként – igényelheti. Vagyis a Lakásfelújítási támogatást egyedülállók is igényelhetik, nem feltétele a házasság.
Gyermeknek számít:
- Az igénylő magzata a várandósság betöltött 12. hetét követően, valamint vér szerinti vagy örökbefogadott eltartott gyermeke, aki a 25. életévét még nem töltötte be.
- Az igénylő 25. életévét már betöltött gyermeke, ha az megváltozott munkaképességű.
- Az igénylő kiskorú rokona, ha a gyermek szüleinek halála miatt az igénylő a kirendelt gyámja.
- Bevezethető az ingatlanba a víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás, illetve kiépíthető vagy lecserélhető ezek belső hálózata.
- Fürdőhelyiség, illetve WC létesíthető olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel.
- Fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje is elvégezhető, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is.
- Elvégezhető az épület szigetelése, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatok.
- Lecserélhetők a külső nyílászárók, de redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje is támogatható.
- A párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása is elvégezhető.
- Akár a teljes tető cseréje, felújítása vagy szigetelése is elvégezhető.
- Égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése.
- Klímaberendezés beépítése, cseréje.
- Napkollektor, napelemes rendszer telepítésére vagy cseréjére is költhető az összeg.
- A belső tér is felújítható: burkolatok cseréje, felújítása, festése, tapétázása.
- Galéria is építhető az állami pénzből.
- Belső lépcső kialakítása, cseréje.
- Szaniterek beépítése vagy cseréje.
- Villanykapcsolók és -dugaljak kialakítása és cseréje.
- Belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítése, cseréje vagy felújítása.
- A lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása is elvégezhető.
- Kerítés építhető.
- Gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása.
- Terasz, loggia, erkély, előtető építése.
- Térburkolat készítése és cseréje.
- Télikert kialakítása is megoldható.
- Amennyiben az igénylő vagy gyermeke mozgáskorlátozott személynek minősül, akkor a 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet 9. § (10) bekezdésében meghatározott akadálymentesítési munkák is finanszírozhatók utólag.
- Megerősíthető a meglévő épület alapozása.
- Beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje.
1. Felújítási munkálatok megtervezése
2. Otthonfelújítási hitel igénylése
3. Lakásfelújítás elvégzése
4. Otthonfelújítási támogatás igénylése
5. Hitel részleges előtörlesztése támogatásból
Az igénylőnek – házaspárok, élettársak esetén az egyik félnek – legalább 1 éves, folyamatos Tb-jogviszonnyal kell rendelkeznie. Az 1 éves jogviszonyba beleszámít:
- Akik munkaviszonyban állnak.
- Szövetkezet tagjai, akik a szövetkezet tevékenységében személyesen részt vesznek (munkaviszony, vállalkozási-, vagy megbízási jogviszony keretében).
- Az álláskeresési támogatásban részesülő személyek (munkanélküli segély).
- Az egyéni- és társas vállalkozók.
- Megbízási szerződés alapján dolgozó személyek (a havi javadalmazásnak el kell érnie a minimálbér 30 százalékát).
- Az egyházi szolgálati viszonyban lévő személyek.
- Az őstermelők.
- A főállású kisadozók.
- Az állami projektértékelői jogviszonyban lévő személyek (a havi javadalmazásnak el kell érnie a minimálbér 30 százalékát).
- A köztársasági elnök felesége.
- Azon külföldön dolgozó személyek, aki a közösségi rendelet, vagy két ország között kötött megállapodás alapján magyar biztosítottnak minősülnek.
- a felsőoktatási intézményben szerzett nappali tanulói jogviszony;
- a nyugdíj melletti munkaviszony;
- a külföldi Tb-jogviszony és
- a diplomás GYED időszaka.
Fontos azonban, hogy igényléskor a kérelmezőnek a Tbj törvény 6.§-a alapján kell biztosítottnak lennie – a közfoglalkoztatotti jogviszony nem megfelelő -, illetve a nyugdíj melletti munkaviszony is elfogadható.
Vagyis megfelel, ha valaki külföldön dolgozott, de már van magyar társadalombiztosítási jogviszonya. Sőt, több igénylő esetén az is elfogadható, ha az egyik fél jelenleg külföldön dolgozik, viszont ebben az esetben a másik igénylőnek kell teljesítenie a Tb-jogviszonyra vonatkozó elvárást.
A gyermekét egyedül nevelő szülő akkor jogosult a teljes, akár 3 millió Ft összegű állami támogatásra, ha minden gyermeke vele közös háztartásban él. Ha mindkét szülőnél él gyermek, akkor külön-külön a támogatási összeg 50-50%-ára jogosultak. Az utóbbi esetben a szülők egyike akkor igényelheti a maximális összeget, ha a másik szülő teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatban lemond a támogatás saját nevében történő igényléséről.
Az igénylőnek, illetve kiskorú gyermekének – együttes igénylés esetén az igénylők együtt, vagy kiskorú gyermekeik – a támogatással érintett lakásban együttesen legalább 50%-os mértékű tulajdoni hányaddal kell rendelkezniük. Ezt azt jelenti, hogy legfeljebb 50% mértékig lehet más tulajdonosa is az ingatlannak.
A több lakásból álló osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlanokban élők sincsenek kizárva, náluk azonban a támogatással érintett ingatlanrészre vonatkozóan az igénylő által benyújtott használati megállapodást vagy bírósági ítéletet is megvizsgálják.
Az igénylőnek – együttes igénylés esetén mindkét fél –, valamint a támogatásra való jogosultságnál figyelembe vett valamennyi kiskorú gyermekének a támogatással érintett lakásban legalább egy éve lakóhellyel kell rendelkeznie. Ez nem feltétel akkor, ha az igénylő 1 évnél kevesebb ideje vásárolta a meg a szóban forgó ingatlant, valamint akkor, ha a gyermek születésétől nem telt még el egy esztendő.
Szükség lesz egy 2021. január 1-jén vagy azt követően kötött vállalkozási szerződésre (vagy szerződésekre), amelyek részletesen meghatározzák a felújítással kapcsolatos tervezési, építési, szerelési munkálatokat és azok díját. Amennyiben a szükséges anyagokat is a vállalkozó biztosítja az igénylő részére, akkor anyagköltséget és a vállalkozói díjat külön-külön kell tartalmaznia a szerződésnek.
- A számláknak az igénylő – együttes igénykők esetén az egyikük – nevére kell szólnia.
- A számlát 2021. január 1-jén vagy azt követően kell kiállítani és teljesíteni.
- A számláknak az építési tevékenységekhez szükséges anyagok költségeit, illetve a vállalkozási szerződés szerinti felújítással kapcsolatos tervezési, építési, szerelési munkálatokat kell tartalmaznia.
- Átutalással teljesített számlák esetén a kifizetés tényét dokumentummal kell igazolni.
- A támogatás a lakáson végzett építési tevékenységek befejezését és a számlák kifizetését követően 60 napon belül igényelhető. Több számla esetén az igénylési határidő számításánál a legutolsó kifizetési időpontot kell alapul venni.
Vállalkozási szerződés csak olyan kivitelezővel köthető, amely a szerződéskötéskor szerepel a működő adóalanyok állami adóhatóságnál vezetett nyilvántartásában.